Po Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

SPOT. I FERMENT ZAPRASZAJĄ NA KORKI Z POLSKICH WIN VOL. 2: DEGUSTACJA WIN Z MENU DEGUSTACYJNYM

Akademia Kulinarna SPOT. to EAT oraz Winicjatywa/Ferment zapraszają na nowy cykl spotkań przy winie „Korki z polskich win”, których celem jest niezobowiązujące poznawanie najciekawszych polskich win i ich twórców w połączeniu z przekąskami w stylu baskijskich pintxos. Mamy nadzieję, że spotkania będą miały charakter potoczystej gawędy połączonej z luźną rozmową i dobrym smakiem. Głównym tematem będą oczywiście polskie wina i przygotowane do nich niebanalne dania. Moderatorem spotkań będzie Maciej Nowicki, któremu trudno dorównać wiedzą na ten temat.

Gospodarzem drugiego spotkania będzie Łukasz Chrostowski– wino ogrodnik i enolog, „cichy bohater polskiego winiarstwa” – jak napisał o nim Wojciech Bońkowski z portalu Winicjatywa – który stał za pierwszymi sukcesami winiarskimi Pałacu Mierzęcin, a od 2006 roku wraz Jowitą Banek prowadzi Winnicę Equus. Tworzą ją trzy parcele o areale 5,5 ha: największa znajduje się w Zaborze (w okolicach Zielonej Góry), mniejsze natomiast w Mierzęcinie i Kornacicach (woj. Świętokrzyskie). Uprawia się tam pinot noir, rieslinga, pinot gris, zweigelta, traminera, rondo, regenta, cabrnet cortis, solarisa oraz johannitera. Winnice prowadzone są w pełni naturalne, bez wykorzystania herbicydów czy zbytecznych dodatków enologicznych, a wina nie są ani dosładzane, ani odkwaszane chemicznie.

Lista win i pintxos zostanie podana wkrótce.

Flagowym winem Łukasza jest czerwona Magnesia Cuvée, ale to Kardryl 2015, brawurowy kupaż (traminera, pinot gris, muscata, kernlinga i solarisa) długo starzony na osadzie stał się prawdziwą rewelacją! Wino o intensywnym, pełnym smaku z nutami szarej renety i polskiej brzoskwini, z podniesioną przyłbicą może stanąć – naszym zdaniem – w szranki z wyjątkowym Johanniterem Ultra z Domu Bliskowice.

Termin spotkania:

17 października (wtorek) godz. 18:00 - 21:00
Koszt: 150 zł (w cenę wliczone są wszystkie degustowane wina oraz dania).
Zapisy pod adresem: akademia@spot.poznan.pl

 

© SPOT 2008. Projekt strony: Adam Żebrowski. Wykonanie strony: Odd Web Things. Fotografie: Małgorzata Opala