2017 / Lokalny Design Wilda

to projekt społeczno-kulturalno-artystyczny w przestrzeni publicznej Wildy, którego celem była rewitalizacji dzielnicy poprzez realizację materialnych i niematerialnych interwencji.

Kuratorzy: Małgorzata Kania, Ewa Dudajska, Noriaki, Lechosław Olszewski
Koordynacja: Monika Sadowska, Marta Milczarek
Dofinansowanie: Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Poznaniu w ramach Centrum Inicjatyw Lokalnych

interwencje

Interwencje zostały zaplanowane i przeprowadzone w taki sposób, aby poprawiać jakość przestrzeni publicznej, integrować lokalną społeczność i rozwijać kapitał społeczny dzielnicy. Cechą wspólną wszystkich realizacji fundacji, zarówno w ramach tego projektu, jak i wcześniejszych, był zamiar uatrakcyjnienia przestrzeni publicznej Wildy oraz sprowokowanie niecodziennych sytuacji, które zmieniają wizerunek dzielnicy. W ramach projektu zrealizowano akcję „Foodtarg”, warsztaty z Manufakturą Czekolady, instalację „Most” oraz drugą edycję Wildeckiej Gry Miejskiej.

foodtarg

Warsztaty i działania na Rynku Wildeckim miały na celu przeniesienie w przestrzeń publiczną i zdemokratyzowanie doświadczeń i przeżyć związanych z degustacją butikowych słodyczy, które są dostępne tylko zorientowanym i dobrze uposażonym mieszkańcom Poznania i Wildy. Działania animowała manufaktury czekolady Chocoffee ze Świdnicy. Z małej firmy rodzinnej, której tradycje sięgają 1927 roku, zrodziła się manufaktura czekolady znana dziś w całej Polsce. Luksusowe praliny są wyłącznie robione ręcznie, a do ich produkcji wykorzystywane są składniki najwyższej jakości. To jedna z nielicznych manufaktur, która nie stosuje konserwantów. Wiele pralin Chocoffee ma swoją niepowtarzalną historię. Dla smakoszy historii i smaku manufaktura poleca pralinę Królewską, która skrywa w sobie czarną porzeczkę z octem balsamicznym. Powstała, gdy do Świdnicy przyjechała z wizytą szwedzka para królewska, a firma została poproszona o przygotowanie czegoś specjalnego na tę okazję. Także dla Wildy manufaktura przygotowała specjalne połączenia smakowe (czekolada z chrzanem, serem pleśniowym oraz fetą), które dopracowywała z mieszkańcami Wildy w czasie warsztatów cukierniczych. Przypominającymi biżuterię pralinami, które powstały w czasie warsztatów, manufaktura częstowała przypadkowych odwiedzających Rynek Wildecki, którego jedno ze stoisk zmieniło się w butik ze słodyczami. Mieszkańcy Wildy na co dzień robiących zakupy na Rynku mogli częstować się czekoladkami w towarzystwie dobrej kawy. Celem projektu było podniesienie jakości przestrzeni publicznej poprzez działanie, które przyniesie przyjemność z przebywania poza domem, wspólnie z innymi ludźmi.

most

„Most” to interwencja artystyczna, która powstała na ulicy Hetmańskiej, na i przy moście, który symbolicznie łączy lub dzieli dwie poznańskie dzielnice o podobnej historii: Wildę i Łazarz. Ulica Hetmańska jest ważnym szlakiem komunikacyjnym dla osób zmotoryzowanych, pieszych, rowerzystów, amatorów nordic walking, właścicieli psów i biegaczy. Projekt opracował znany poznański artysta streetartowy Noriaki, który specjalizuje się w interwencjach w przestrzeni publicznej. Tym razem jednak nie „tagował” miejsca, ale w sposób bezpośredni odniósł się do „odradzających” się kulturalnie dzielnic w miejscu, w którym istniała ich historyczna granica (ul. Graniczna). Nowy rytm wydarzeń, którego przejawem jest działający w pobliżu Trag Towarzyski, znalazł swoje wizualne odbicie na szczeblach kilkusetmetrowej balustrady.