2019-2021 / POP UP TABLE

to cykl prezentacji, w czasie których za sprawą wyobraźni zaproszonych artystów rzemieślniczo wytwarzane ceramiczne przedmioty codziennego użytku tracą swoją funkcję na rzecz artystycznych kreacji.

Kuratorzy: Hadaki, Majolika Nieborów, Sensual Studio, MUAStudios, Anna Barczentewicz
Koordynacja: Karolina Wajman, Aleksandra Białek
Partnerzy: Arena Design

wystawy

Pop-upowe wystawy mają na celu prezentację twórczości najciekawszych polskich ceramików w niestandardowy sposób. Wyrwanie ceramicznych obiektów z ich naturalnego środowiska (kuchni, jadalni czy pokoju) pozwala w nich dojrzeć wyjątkowe przedmioty zdolne przekształcać dobrze znane i oswojone otoczenie w przestrzeń niecodziennych przeżyć i doznań. Instalacje prezentowane są na antresoli SPOT. i z uwagi na swoją wyjątkowość i unikatowość odbywają się w cyklach trzytygodniowych.

vol. 5
Anna Barczentewicz

Metamorfoza: wapień|ceramika to próba zatrzymania ulotnej codzienności w postaci trwałych form ceramiki. Przedmioty codziennego użytku skonfrontowane zostały z utrwalonymi w skałach wapiennych skamieniałościami. Wapienie powstały kilkadziesiąt milionów lat temu w procesie diagenezy szczątków zwierząt i roślin morskich, które osadziły się na dnie morskim. Równie stara jest glina, z której w wyniku procesu wypalania odpowiednio ukształtowanych form powstaje ceramika. Proces ten towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat.

vol. 4 MUAStudios

Krucha Fala to ocean, natura, organiczne formy i kształty. Tym razem MUAStudios udało się stworzyć kilka sztuk naprawdę dużych mis przypominających swoim kształtem podwodne kwiatowe muszle. Wczujcie się w szum oceanu, błysk światła załamującego się na tafli wody i pozwólcie nasycić oczy barwami natury.

vol. 3 sensual studio ceramiki

Mikrokosmos to ceramiczna instalacja studia Sensual, w której zjawiskowe talerze, patery, czarki i misy zatracają swój użytkowy charakter w soczyście zielonym runie mchów. Dzięki temu prostemu zabiegowi organiczne wzory ceramiczne wydają się naturalną kontynuacją świata przyrody i jego integralną częścią. Połączenie nieożywionego z ożywionym powołuje do życia nową rzeczywistość (mikrokosmos), która nie tylko odzwierciedla istotę kosmosu, ale przede wszystkim pozwala doznawać przyjemności obserwacji.

vol. 2 Majolika Nieborów

Leontyna to instalacja, która dekonstruowała niewielki, XIX-wieczny portret zdobiący ściany nieborowskiego pałacu. Rzemieślnicy z tamtejszej manufaktury przedstawili postać Leontyny Radziwiłłowej wykorzystując kolorową majolikę. Ceramiczne elementy zostały powieszone w taki sposób, aby poprzez złotą ramę naszym oczom ukazała się stojąca, z filiżanką herbaty w dłoni bohaterka portretu.

vol. 1 Hadaki

Village to instalacja ceramiczna przedstawiająca świat tajemniczych istot. W mrocznym księżycowym krajobrazie mieszkali Zero Natural, Henrik Black, Lucy i inne postacie z uniwersum wykreowanego przez Hadaki. W monochromatycznej kompozycji główną rolę zagrały światło i cienie, które stworzyły scenografię dla wykonanych ręcznie ceramicznych obiektów.