Inauguracja projektu URBAN DESIGN WILDA

 Zapraszamy na inaugurację projektu Urban Design Wlda
18 czerwca (wtorek) godzina 18:00

„Urban Design Wilda” to przedsięwzięcie społeczne wykorzystujące design oraz nowatorskie działania sztuk wizualnych do rewitalizacji Wildy i zwiększenia współuczestnictwa w kulturze jej mieszkańców. Projekt UDW zakłada ingerencje, oswojenie różnych zakątków Wildy w miejsce gromadzące interesujące realizacje szeroko rozumianego designu i sztuk wizualnych, których współautorami będą sami mieszkańcy Wildy. Projekt jest praktycznym rozwinięciem realizowanego przez Fundację SPOT. projektu „Kolaboratorium. Zmiana i współdziałanie”.

Celem UDW jest zainicjowanie na Wildzie w Poznaniu długofalowego projektu społeczno-artystycznego angażującego artystów, designerów, projektantów, aktywistów społecznych, mieszkańców dzielnicy i Poznania, urzędników samorządu i instytucje sztuki. Projekt UDW zakłada powstanie na Wildzie wyjątkowej przestrzeni gromadzącej unikalne realizacje szeroko rozumianego design/sztuki w przestrzeni publicznej. Chcielibyśmy, aby każdy ze zrealizowanych projektów nie tylko brał pod uwagę miejsce czy czas prezentacji (site specific project), ale także potencjalnych odbiorców i cały kontekst społeczny. Liczymy, że we wszystkie z realizacji zostaną włączeni mieszkańcy Wildy, a cały projekt nie tylko będzie miał ogólnopolski wymiar, ale będzie także sposobem rewitalizacji zarówno miejsc, jak i społecznej kreatywności mieszkańców najbliższej okolicy, w której będą realizowane projekty.

Projekty realizowane w ramach pierwszej edycji Urban Design Wilda w 2013 roku:

1. Plac zabaw, o jakim nawet nie marzyłeś
Moderator: dr Maja Brzozowska-Brywczyńska (adiunkt w Instytucie Socjologii UAM)
Projekt ma na celu stworzenie rekomendacji i wytycznychym miejscu) dla nowego placu zabaw zlokalizowanego na Wildzie oraz jego realizacji w formie jednodniowej makiety w pełnej skali. Autorami projektu będą dzieci i ich rodzice mieszkający na Wildzie oraz projektanci (studenci architektury, designu oraz sztuk wizualnych poznańskich uczelni). Stworzą oni najpierw „mapę” miejsc zabawy dzieci na Wildzie, następnie wykorzystując zdolności, wiedzę i oczekiwania dzieci zaprojektują nowe miejsce zabaw (w konkretnym miejscu), a na koniec wspólnie z mieszkańcami Wildy przygotują makietę w skali 1:1. Jednodniowy plac zabaw będzie otwarty dla wszystkich w czasie wernisażu.

2. Rura, która łączy
Moderator: Agata Tryksza (Ulepsz Poznań, mieszkanka Wildy)
Projekt ma na celu przekształcenie nieestetycznej rury ciepłowniczej biegnącej nad ul. Dolna Wilda i w Parku im. Jana Pawła II w obiekt atrakcyjny wizualnie dzięki pomocy mieszkańców Wildy i dzięki wykorzystaniu ich zasobów. Proces przekształcenia będzie składał się z kilku etapów (m.in. negocjacji z właścicielem rury (Dalkia) warunków interwencji; zebraniu oczekiwań mieszkańców Wildy wobec formy i treści interwencji; konkursu projektów z wytycznymi mieszkańców Wildy; zbieraniu materiałów potrzebnych do interwencji, np. farby, pędzle, szmaty itd.). Efekt końcowy zostanie zaprezentowany wszystkim Poznaniakom w czasie wernisażu.

3. W lesie parasoli i historii
Moderator: Franciszek Starczewski (student architektury UA, społecznik, mieszkaniec Wildy)
Projekt ma charakter „rzeźby społecznej”, którą stworzą mieszkańcy Wildy. Zadaniem moderatora będzie promocja sąsiedzka (door to door) wydarzenia, wciągnięcia do akcji jak największej liczby uczestników, ich parasoli oraz zebraniu historii z nimi związanych. Wszystkie zebrane parasole stworzą w wybranym miejscu o określonej porze przeciwdeszczową instalację, pod którą zostanie zorganizowany wernisaż. W czasie wernisażu zostaną odczytane historie ludzi i parasoli z Wildy.

termin:
13 maja
godzina:
liczba miejsc:
ograniczona

Zamknij formularz

Cena:

zł / os.

Liczba miejsc:

Razem:

380

999

Posiadasz zaproszenie?

kliknij POTWIERDŹ następnie KUPUJĘ

Dane osoby zapraszanej

Dane zamawiającego

Adres dostawy

Odbiór zaproszenia

płatność PayU

 

Dokonując zakupu potwierdzam, że zapoznałem się z regulaminem