OTWARTA DEGUSTACJA POLSKICH WIN
Przedsprzedaż zakończona, bilety do nabycia w recepcji SPOT. w dniu 12.06.
W ramach Festiwalu Polskie Wina vol. 8 zapraszamy na otwartą degustację polskich win w ogrodzie SPOT. z udziałem winiarzy z winnic: Winnica Turnau, Nizio Naturals, Winnica Gostchorze, Winnica Silesian, Winnice Jaworek, Winnica Kamil Barczentewicz, Winnica Skarpa Dobrska, Winnica Moderna, Winnica Jura.
Liczba miejsc ograniczona / cena w przedsprzedaży: 40 PLN / na miejscu: 50 PLN
Winnica Turnau to najbardziej rozpoznawalny i największy producent polskiego wina. O jej potencjale najlepiej świadczy nowoczesna przetwórnia i linia butelkowania win musujących oraz własne laboratorium. Pierwsze nasadzenia oraz remont XIX-wiecznego budynku gospodarczego rozpoczęły się w 2010 roku, a niedługo potem funkcję enologa objął Frank Faust, znany winiarz z Nadrenii. Dwie parcele winnicy o łącznej powierzchni 34 hektarów obsadzono solarisem i johanniterem, a także rieslingiem, hibernalem, seyval blanc, rondem, regentem, cabernet cortis i pinot noir. Winnica prowadzona jest ekologicznie. Zadebiutowała w 2015 roku i od tego czasu każdy jej rocznik wzbudza wiele emocji.
Winnica Turnau była wielokrotnie nagradzana w konkursie „Polskie Korki” za Solaris 2019 (Złoty Korek), Hibernal 2018 (Złoty Korek), Rosé 2019 (Srebrny Korek), Pinot Noir 2018 (Złoty Korek), Szlachetny Zbiór 2019 (Srebrny Korek), Riesling 2018 (Złoty Korek), Hibernal 2017 (Brązowy Korek), Rosé 2017 (Złoty Korek), Pinot Noir 2016 (Srebrny Korek), Lodowe 2017 (Złoty Korek), Szlachetny Zbiór 2017 (Srebrny Korek), Hibernal 2016 (Srebrny Korek), Riesling 2016 (Złoty Korek), Solaris 2016 (Srebrny Korek) oraz Rosé 2015 (Srebrny Korek).
Nizio Naturals założyli w 2012 roku małżeństwo Elżbieta i Dariusz Nizio. Winnica powstała nieopodal zakupionego przez nich w 2006 roku i odrestaurowanym dworu. Winnica Dworu Sanna położona jest na północno-zachodniej części Roztocza pośród wąwozów, łąk i lasów w Wierzchowiskach Drugich (w odległości 60 km od Lublina i 80 km od Zamościa). Winnica znajduje się na wysokości 250 metrów n.p.m. na południowo-zachodnim i południowo-wschodnim stoku o nachyleniu około 35%. Dzisiaj obejmuje 3 ha, na których rosną: solaris, regent, seyval blanc, muscaris i johanniter. Winnica prowadzona jest w sposób biodynamiczny. Za sprawą Karola Nizio powstają w niej wina nietuzinkowe, często zaskakujące, ale zawsze na najwyższym poziomie wina. Winnica dysponuje świetną bazą noclegową: pokojami w czterogwiazdkowym hotelu oraz miejscami noclegowymi w pensjonacie „Folwark”. U stóp winnicy znajduje się stadnina koni.
Winnica Dworu Sanna była nagradzana w konkursie „Polskie Korki” za wino musujące Johanniter 2016 (Złoty Korek) i Młody Pomarańcz 2018 (Brązowy Korek) w kategorii win specjalnych.
Winnica Gostchorze powstała na nadodrzańskich wzgórzach w 2009 roku. Jej właścicielem jest mający polsko-francuskie korzenie Guillaume Dubois, który dzieli czas pomiędzy Krosnem Odrzańskim (gdzie mieszka), Gostchorzem (gdzie znajduje się winnica) a Paryżem i Szampanią (gdzie ukończył specjalistyczne szkolenia i cały czas podpatruje najlepszych winiarzy). Uprawia winorośl na 11 ha, koncentrując się na rieslingu, pinot gris, pinot blanc oraz wytwarzaniu wina musującego Gostart (kupaż uprawianych odmian). Pierwsza, niewielka jego partia powstała w 2014 roku, ale dopiero wino z 2016 (w dwóch wersjach: wytrawnej i półwytrawnej) wyznaczyło najwyższy poziom win musujących w Polsce. Ofertę winnicy uzupełnia wino musujące z rieslinga (blanc de blancs).
Winnica Gostchorze była nagradzana w konkursie „Polskie Korki” za Gostart 2015 i 2016 (Złote Korki), Gostart 2018 (Brązowy Korek) oraz Rieslinga 2018 (Złoty Korek).
Winnice Jaworek założyli w 2001 roku w Miękini (ok. 26 km od Wrocławia) Ewa i Lech Jaworek; na dwóch parcelach (Miękinia/15h i Wińsko/3,5h) uprawiają m.in. rieslinga, chardonnay, gewürztraminera, pinot gris, muscat ottonela, solaris oraz pinot noir, zweigelta, cabernet cortis, monarcha i regenta. W oficjalnej sprzedaży ich wina pojawiły się już w 2009 roku. Winiarnia, mieszcząca się w odrestaurowanym poniemieckim folwarku, obejmuje leżakownię, pomieszczenie do fermentacji i rozlewnię wina, a także salę degustacyjną, patio degustacyjne i piwniczkę do przechowywania win. Poza produkcją win, na bazie soku winogronowego powstają tutaj także miody pitne gronowe.
Winnice Jaworek zostały wyróżnione w konkursie „Polskie Korki” za Pino-Re 2017 (Brązowy Korek) oraz Miodowe 2013.
Winnica Kamil Barczentewicz została założona w 2017 roku w miejscowości Dobre (k. Kazimierza Dolnego) na 12 ha wapiennego wzgórza (175 m.n.p.m.) z południową ekspozycją w oparciu przede wszystkim o chardonnay, bläufrankischa, gewürztraminera, rieslinga, pinot blanc i pinot noir (6 klonów). Mimo że jest to przedsięwzięcie rodzinne, pierwsze skrzypce gra Kamil, który zdobywał winiarskie doświadczenie w Austrii, Chile oraz Francji (m.in. w École Nationale Supérieure Des Sciences Agronomiques w Bordeaux oraz Institut Universitaire de la Vigne et du Vin Jules Guyot w Dijon). Oprócz stalowych kadzi w procesie winifikacji wykorzystuje betonowe jaja, dębowe kadzie i beczki z dębu francuskiego, węgierskiego i slawońskiego. Do sprzedaży trafił właśnie debiutancki rocznik 2019.
Winnica Skarpa Dobrska została założona w 2014 roku w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody Skarpa Dobrska. Nasadzenia winorośli na południowo-wschodniej stronie stoku (ok. 170 metrów n.p.m.) zapewniają możliwie najsilniejsze nasłonecznienie przez cały dzień, natomiast bliskość Wisły korzystnie wpływa na złagodzenie warunków pogodowych. Winnica rośnie na wapiennych skałach osadowych, które zapewniają dobry drenaż i pozwalają winorośli rozwijać głęboki system korzeniowy. W winnicy uprawia się przede wszystkim vitis vinifera (riesling, zweigelt, pinot gris i gewürztraminer), ale także odmiany hybrydowe (johanniter oraz regent). Winnica prowadzona jest w zgodzie z naturą, a nazwy win pochodzą od roślin, które są charakterystyczne dla Rezerwatu Skarpa Dobrska (Adonis: zweigelt, Anemone: johanniter, Aquilegia: riesling, Daphne: pinot gris, Hedera: regent).
Winnica Moderna została założona w 2015 roku w miejscowości Krakowiany (20 km od Wrocławia) na glebach lessowych Wzgórz Trzebnickich. Na dwóch parcelach (1,6 i 0,8 ha) uprawia się cabernet cortis, chardonnay, johanniter, muscaris, riesling oraz rondo. W 2019 roku kolejna parcela została obsadzona pinot noir i pinot gris. Nestor jest nie tylko miłośnikiem wina, ale także architektury, a szczególnie wrocławskiego modernizmu, który obecny jest nie tylko na etykietach jego win. Słynna fraza Ludwiga van der Rohe „less is more” przekłada się na jego sposób pracy: nieinterwencyjną uprawę, ręczny zbiór owoców i ich selekcję, minimalną ingerencję w winifikację oraz pełne zaangażowanie na każdym etapie powstawania wina.
Winnica Jura założona przez Joannę i Marcina Miszczaków w 2014 roku w podkrakowskiej Rybnej (30 km od Krakowa) na stoku wapiennego wzgórza (3 ha); uprawa ekologiczna (od 2019 roku certyfikowana jako „bio”) obejmuje: pinot noir, cabernet cortis, chardonnay, rieslinga, pinot gris, johannitera, hibernala oraz seyval balnc; zadebiutowali rocznikiem 2017; oprócz win spokojnych wytwarzają także pét-naty; w 2020 roku rozpoczęli budowę nowego budynku winiarni.
Specjalna oferta noclegowa w PURO Poznań dla gości Festiwalu Polskie Wina na hasło: Polskie Wina 08/2021
Cena:
zł / os.
Liczba miejsc:
Razem: