2010-2011 / Samizdat+

był przedsięwzięciem, którego głównym celem miało być dokumentowanie oraz prezentacja nowych form wielkomiejskiego folkloru, a więc nieformalnych działań twórczych podejmowanych przez mieszkańców Poznania.

Kuratorzy: Łukasz Koprowski, Łukasz Sokołowski, Jakub Kujawski („Ostre Koło”); Maja Brzozowska-Brywczyńska, Monika Rosińska („Miasto dziergane”)
Koordynacja: Marek Krajewski, Maciej Frąckowiak, Lechosław Olszewski, Damian Bieniek, Monika Sadowska
Współpraca: Instytut Socjologii UAM

ostre koło

W ramach projektu odbyły się dwie wystawy. Pierwsza z nich poświęcona była fenomenowi roweru pozbawionego wszelkich zbędnych elementów (przerzutek, zębatek, linek, hamulców itd.) oraz przejawom specyficznej kultury, która wokół niego wyrosła, tworzonej przez ludzi, którzy sami składają ostre koła, wykonują gadżety z nim związane, eksplorują ulice w poszukiwaniu adrenaliny i próbują doświadczać przestrzeni miasta w nowy sposób. Wystawa była jednym z wydarzeń imprezy dla pasjonatów ostrego koła. W ramach tego eventu organizatorzy, czyli sklep i warsztat Fixed Freaks, przewidzieli także turniej bikepolo, szereg wyścigów i konkursów oraz imprezy muzyczne.

miasto dziergane

Kolejna wystawa była próbą przybliżenia fenomenu estetycznej (w tym przypadku głównie wełnianej) partyzantki, która na całym świecie jest popularną formą miejskiej aktywności. Jej celem jest upublicznienie tego, co dotychczas kojarzone było z prywatną przestrzenią domu, budowanie miejskich wspólnot (poprzez zakładanie klubów włóczkowych, wspólne projekty, których cenną zaletą jest międzypokoleniowość i otwarty charakter uczestnictwa), a także – w kontekście stricte artystycznym – zmienianie przestrzeni miejskiej (jej upiększanie, a jednocześnie oswajanie) za pomocą miękkiego włóczkowego medium. Wystawie towarzyszyły warsztaty: głównie szydełkowania i dziergania na drutach, skierowane do wszystkich pokoleń, a także bazujące na nich artystyczne interwencje w przestrzeni miejskiej.