2014-2023 / Wildecki Bieg Śniadaniowy

z jednorazowego wydarzenia w ramach projektu Nowa Wspólna Wilda stał się cyklicznym spotkaniem miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu.

2014-2023 / Wildecki Bieg Śniadaniowy
Kurator: Marcin Stachowiak, Monika Sadowska, Lechosław Olszewski
Koordynacja: Marta Milczarek, Aleksandra Grzelka
Współpraca: Biegi Wlkp, Janusz Grzeszczuk, Lechosław Lerczak, Zofia Wawrzyniak, Lechosław Dworak, Kobiety Biegają, Fundacja Wybiegać Marzenia, V Liceum Ogólnokształcące
Partnerzy: Winemates, Piekarnia Natura, Wielkopolska Spółdzielnia Mleczarska, Farutex, Baziółka, Firma Michałowski, Kiszone Specjały, SMU Strzałkowo, Gospodarstwo sadownicze – Dębski-Sad, MM Miodek, Cisowianka, CUDO Kombucha
Dofinansowanie: Wydział Kultury w ramach Centrum Warte Poznania (edycja 2018), Wydział Kultury w ramach Centrum Warte Poznania (edycja 2019), Wydział Kultury (2023)

bieg 5 km

Już w czasie realizacji pierwszej edycji biegu okazało się, że w tego typu inicjatywie drzemie duży potencjał miastotwórczy. Postanowiliśmy, że wspólny bieg będzie nie tylko imprezą cyklicznie organizowaną na Wildzie, ale także stanie się pretekstem do spotkań biegaczy oraz okolicznych mieszkańców w Parku im. Jana Pawła II w formie niezobowiązującego pikniku. Wildecki park, zlokalizowany pomiędzy ulicami Dolna Wilda, Droga Dębińska i Żelazka, od 2008 roku jest systematycznie modernizowany i stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych terenów wypoczynkowych nie tylko mieszkańców sąsiadujących z nim domów.

piknik

W parku znajduje się wiele urządzeń, które z powodzeniem służą zabawie dzieci i rekreacji ich rodziców, ale jest znacznie mniej inicjatyw, które pozwalają czerpać radość ze wspólnego bycia razem. Z tego powodu wpisaliśmy bieg w atmosferę śniadaniowego pikniku. Pięciokilometrowa trasa przebiegająca przez Park Jana Pawła II (częściowo po Literackiej Trasie Biegowej) oraz wokół pobliskich ogródków działkowych została zaplanowana tak, aby sprawiała przyjemność zarówno doświadczonym biegaczom, jak i tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją biegową przygodę.

dzieci i dorośli

Bieg poprzedza wspólna rozgrzewka oraz bieg dla dzieci na krótkim dystansie. W biegu głównym brały także udział psy i niemowlaki w wózkach dziecięcych oraz nosidełkach. Wszyscy uczestnicy po biegu w piknikowej atmosferze mogą zjeść śniadanie przygotowane przez wildeckich i zaprzyjaźnionych z fundacją przedsiębiorców. Od 2018 roku każdy bieg przypomina sylwetkę wildeckiego sportowca, który odnosił sukcesy na aranie międzynarodowej. W 2018 roku była to Barbara Lerczak (sprinterka, olimpijka i mistrzyni Europy), a w kolejnym – dr Karol Hoffmann (skoczek, olimpijczyk, trener, propagator gimnastyki porannej). Wildecki Bieg Śniadaniowy w 2019 roku miał swoją szóstą edycję i mamy nadzieję, że już na trwałe wpisał się w wildecki kalendarz imprez sportowo-towarzyskich.