2020 / GRATY TATY

to interdyscyplinarne przedsięwzięcie edukacyjno-artystyczne skierowane do ojców oraz dzieci stymulujące – za pomocą ekspresji manualnej – wyrażenie własnej postawy wobec relacji rodzicielskich, ról społecznych (ojcostwa) oraz do świata przyrody i rzeczy.

Kuratorzy: Kristian Hanke, Patrycja Wlater, Agnieszka Bykowska-Giler, Tomek Kaszany, Lechosław Olszewski
Koordynacja: Aleksandra Białek, Monika Sadowska
Dofinansowanie: Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Poznaniu
Partnerzy: Wydawnictwo Literackie, Cityzen

Punktem wyjścia cyklu kreatywnych edukacyjno-animacyjnych warsztatów było powszechne przekonanie o kryzysie ojcostwa, spełnieniu się w ojcostwie w oderwaniu od zastanego świata materialnego i brak wspólnych (ojciec-córka-syn) doświadczeń, które niegdyś cementowały związki rodzinne. W ramach projektu ojcowie ze swoimi dziećmi (dziewczynkami i chłopcami) pod kierunkiem animatorów rozwijali kreatywność podczas wspólnego działania. Nabywanie określonych umiejętności, porządkowanie wiedzy i zdobywanie biegłości w nowych aktywnościach było jednak tylko pretekstem do zacieśniania ich rodzinnych relacji.

Patronem warsztatów był Krystian Hanke, znany słuchaczom dawnej Trójki m.in. z audycji „Zapraszamy do Trójki”, ale przede wszystkim jako autor porannej audycji „Projekt Tata”. Zanim rozpoczęliśmy wspólne majsterkowanie, biwakowanie i gotowanie w formie transmisji online (ze względu na ograniczenia związane z pandemią) opowiadał, czym dla niego jest ojcostwo. Opowiadał o swojej ojcowskiej niedoskonałości, chwilowej bezradności, ciągłej nauce i wspólnym życiu z dziesięcioletnim Tośkiem, sześcioletnią Alicją i ich mamą.

majsterkowanie!

Pierwszy warsztat w ramach cyklu poprowadziła Agnieszka Bykowska-Giler (Dama z Wiertarką), doświadczona instruktorka stolarstwa i zabawek sensorycznych, fundatorka Fundacji Stwórz to oraz twórczyni pracowni artystycznej „Dryg i Myk”. Podczas przygotowywania z drewna gry „Hokej bez lodu” uczestnicy poznawali zasady BHP i projektowania, uczyli się ciąć, szlifować, malować, wiercić, wkręcać i wbijać gwoździe. Wszystkie te umiejętności wykorzystywali nie tylko do samodzielnego wykonania gry, ale także do wspólnej zabawy.

biwakowanie!

Kolejny warsztat miał szczególny charakter. Uczestnicy mogli się przekonać, że nie trzeba wyjeżdżać z dziećmi do Puszczy Białowieskiej, aby przeżyć coś niesamowitego w kontakcie z przyrodą. Tę prawdę wykładał uczestnikom Tomek Kaszany, miłośnik ekologii, propagator survivalu, inżynier technolog stolarstwa z wykształcenia i zamiłowania oraz organizator rodzinnych wypadów do lasu. W czasie biwakowania pod namiotem w ogrodzie SPOT. i Parku Jana Pawła II zorganizowaliśmy podchody, wspinaczkę po własnoręcznie wykonanej drabinie, zbieranie drewna na ognisko, które rozpalaliśmy za pomocą krzesiwa, przygotowanie posiłku na ognisku i struganie „kija włóczykija”. Rano wszyscy obudzili się w znakomitych humorach.

gotowanie!

Trzeci warsztat poświeciliśmy nauce gotowania na żywym ogniu. Patrycja Walter (Pani Ogień), szefowa kuchni, propagatorka gotowania nad żywym ogniem, znana m.in. z tworzenia wariacji na temat tradycyjnych potraw kuchni śląskiej, pokazała uczestnikom, że w plenerze, na żywym ogniu, można przygotować nie tylko kiełbasę i pieczone ziemniaki, ale kulinarne rarytasy dla całej rodziny. Ojcowie z dziećmi przybijali do deski w bejcy jagodowej łososia, aby włożyć go potem do ognia. Przygotowywali wspólnie wołowinę w kawie, kofty wołowe z czekoladą na patykach z parku, salsę warzywno-owocową, keczup z pieczonych pomidorów i malin oraz wiele innych rzeczy. Było nie tylko wesoło, ale także smacznie.

Cykl warsztatów zakończyło spotkanie z Krystianem Hanke (ograniczone ze względów na pandemię do dziesięciu osób) połączone z promocją książki „Tatowanie”. Autor dyskutował z ojcami o tym, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, jak znaleźć w sobie siłę do bycia „tatą” i radzić sobie z porażkami i wyciągać z nich wnioski. Zachęcał, aby nie starać się być „ojcem”, ale „tatą”, którego nigdy nie usuwa się z grona znajomych na „fejsie”.