2019-2024 / POP UP TABLE

to cykl prezentacji, w czasie których za sprawą wyobraźni zaproszonych artystów rzemieślniczo wytwarzane ceramiczne przedmioty codziennego użytku tracą swoją funkcję na rzecz artystycznych kreacji.

Kuratorzy: Hadaki, Majolika Nieborów, Sensual Studio, MUAStudios, Anna Barczentewicz, Mosko Ceramics, DSarte, Borowik ceramics, Arent Plates
Koordynacja: Karolina Wajman, Aleksandra Grzelka
Partnerzy: Arena Design

wystawy

Pop-upowe wystawy mają na celu prezentację twórczości najciekawszych polskich ceramików w niestandardowy sposób. Wyrwanie ceramicznych obiektów z ich naturalnego środowiska (kuchni, jadalni czy pokoju) pozwala w nich dojrzeć wyjątkowe przedmioty zdolne przekształcać dobrze znane i oswojone otoczenie w przestrzeń niecodziennych przeżyć i doznań. Instalacje prezentowane są na antresoli SPOT. i z uwagi na swoją wyjątkowość i unikatowość odbywają się w cyklach trzytygodniowych.

vol. 9 Arent Plates

Ci… to wystawa zaaranżowana jako konstelacja porcelanowych talerzy, które kiedyś były przedmiotami codziennego użytku krążącymi pomiędzy kuchnią i jadalnią. Mimo że znalazły się teraz w sali restauracyjnej to już z zupełnie innego powodu. Porcelana jest bowiem nie tylko bardzo trwałym materiałem, ale także szlachetnym, dzięki czemu z łatwością można z niej wydobyć estetyczne walory. W procesie upcyclingu rodzą się nowe obiekty: porcelanowe kanwy dla grafiki, plakatu, malarstwa czy rysunku. Wystawa Ci… – oprócz „drugiego życia” – poprzez formę, kolorystykę i grafikę wpisuje także talerze w dyskusję dotyczącą praw kobiet. Ci…jak cisza, Ci… jak ciało, Ci… jak….

vol. 8 Borowik
ceramics

Zazwyczaj przedmioty wykonane z porcelany dostojnie prezentują się stojąc w mniej lub bardziej złożonych aranżacjach. Zaskakująca forma instalacji „Dotknij” miała natomiast stworzyć iluzję, w której niewielkie porcelanowe obiekty – niczym w onirycznej wizji – unoszą się z łatwością w przestrzeni. Krążą w zasięgu rąk wokół nas, abyśmy mogli je delikatnie dotknąć. Każdy z obiektów posiada bowiem zewnętrzną fakturę, która zachęca nie tylko do uważnego przyglądania się grze światłocieni na ich powierzchni, ale także do doświadczania porcelany haptycznie.

vol. 7 DSarte

Ulotne to wystawa przestrzennych prac, stworzona z różnych form ceramicznych, od tradycyjnych po rzeźbiarskie, ukazująca szerokie spektrum wcieleń wypalanej gliny. Nieoczywiste przeznaczenie prezentowanych obiektów pozwalało nie tylko na ich różnorodną interpretację, ale także na snucie własnych fantazji na temat wykreowanego świata przedmiotów. Autorką wystawy była Dorota Starosta.

vol. 6 Mosko Ceramics

Biofilia / Biophiliato wystawa Moniki Skorupskiej autorki projektu ceramicznego MOSKO. Wystawa odwoływała się do wrodzonej potrzeby człowieka, aby odczuwać radość i satysfakcję płynącą z bezpośredniego, haptycznego kontaktu ze światem przyrody. Piękno jego form jest przecież uniwersalnym językiem, źródłem niewyczerpanej inspiracji i ideałem piękna. Częścią tego świata jest także ceramika. Pierwotnie będąca kompozycją minerałów i rozłożonej materii organicznej, w procesie kształtowania i utrwalania staje się medium, dzięki któremu artystka opisuje, tłumaczy i interpretuje własne obserwacje natury. Monika wykorzystuje porcelanę zdobytą w wyniku recyklingu surowca ze zużytych naczyń oraz metaliczną platynę. Zestawione ze sobą tworzą one połączenie idealne, ale nieoczywiste, które pozwalało odbiorcy na własną interpretację.

vol. 5
Anna Barczentewicz

Metamorfoza: wapień|ceramika to próba zatrzymania ulotnej codzienności w postaci trwałych form ceramiki. Przedmioty codziennego użytku skonfrontowane zostały z utrwalonymi w skałach wapiennych skamieniałościami. Wapienie powstały kilkadziesiąt milionów lat temu w procesie diagenezy szczątków zwierząt i roślin morskich, które osadziły się na dnie morskim. Równie stara jest glina, z której w wyniku procesu wypalania odpowiednio ukształtowanych form powstaje ceramika. Proces ten towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat.

vol. 4 MUAStudios

Krucha Fala to ocean, natura, organiczne formy i kształty. Tym razem MUAStudios udało się stworzyć kilka sztuk naprawdę dużych mis przypominających swoim kształtem podwodne kwiatowe muszle. Wczujcie się w szum oceanu, błysk światła załamującego się na tafli wody i pozwólcie nasycić oczy barwami natury.

vol. 3 sensual studio ceramiki

Mikrokosmos to ceramiczna instalacja studia Sensual, w której zjawiskowe talerze, patery, czarki i misy zatracają swój użytkowy charakter w soczyście zielonym runie mchów. Dzięki temu prostemu zabiegowi organiczne wzory ceramiczne wydają się naturalną kontynuacją świata przyrody i jego integralną częścią. Połączenie nieożywionego z ożywionym powołuje do życia nową rzeczywistość (mikrokosmos), która nie tylko odzwierciedla istotę kosmosu, ale przede wszystkim pozwala doznawać przyjemności obserwacji.

vol. 2 Majolika Nieborów

Leontyna to instalacja, która dekonstruowała niewielki, XIX-wieczny portret zdobiący ściany nieborowskiego pałacu. Rzemieślnicy z tamtejszej manufaktury przedstawili postać Leontyny Radziwiłłowej wykorzystując kolorową majolikę. Ceramiczne elementy zostały powieszone w taki sposób, aby poprzez złotą ramę naszym oczom ukazała się stojąca, z filiżanką herbaty w dłoni bohaterka portretu.

vol. 1 Hadaki

Village to instalacja ceramiczna przedstawiająca świat tajemniczych istot. W mrocznym księżycowym krajobrazie mieszkali Zero Natural, Henrik Black, Lucy i inne postacie z uniwersum wykreowanego przez Hadaki. W monochromatycznej kompozycji główną rolę zagrały światło i cienie, które stworzyły scenografię dla wykonanych ręcznie ceramicznych obiektów.