2024 / Istna Wilda

Istna Wilda to niekomercyjny projekt edukacyjno-animacyjny Fundacji SPOT., w którym mogą uczestniczyć nie tylko mieszkańcy Wildy, ale wszyscy poznaniacy. Jego celem jest ułatwienie dostępu do kultury, integracja społeczna oraz rozwój kreatywności uczestników. W ramach projektu organizowane będą różnorodne bezpłatne wydarzenia dla rodzin z dziećmi.

Kuratorzy: Agata Drwięga, Magdalena Jutrzenka, Katarzyna Hertmanowska, dr Piotr Grzelczak, Lechosław Olszewski
Koordynacja: Lechosław Olszewski, Monika Sadowska, Weronika Błońska
Dofinansowanie: Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Poznaniu

AKROjoga

Warsztaty z akrojogi były idealnym wyborem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy w dzisiejszym świecie pełnym cyfrowych bodźców często odczuwają brak kontaktu z naturalnym ruchem i aktywnością fizyczną. Akrojoga, zaplanowana dla dwu- i trzyosobowych zespołów, doskonale wpisała się w ideę budowania relacji między uczestnikami, ponieważ opierała się na wzajemnym zaufaniu, komunikacji oraz wspólnej pracy z ciałem. Dzięki temu każdy miał szansę przełamać bariery, poczuć większą bliskość i odkryć radość płynącą z ruchu i wspólnej aktywności.

Warsztaty ebru

Na warsztatach uczestnicy zapoznali się i próbowali swoich sił w wyjątkowej tureckiej sztuce malarstwa na wodzie ebru. Prowadząca Katarzyna Hertmanowska pokazała, jak używać wszystkich narzędzi i różnych rodzajów farb, dzięki czemu stworzą niepowtarzalne kolorowe wzory na powierzchni wody, które finalnie zostały przełożone na papier. Same warsztaty były świetnym sposobem na odpoczynek i oderwanie się od codziennych obowiązków. Warsztaty były skierowane do osób, które po raz pierwszy spotykają się z techniką ebru.

Joga i medytacja

Cykl medytacji dla rodzin to był doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu, który sprzyja relaksowi. Zajęcia były dostosowane do poziomu dzieci, uwzględniając ich możliwości percepcyjne i naturalną żywiołowość. Choć mogłoby się wydawać, że młodsze dzieci nie odnajdą się w klasycznej medytacji, to odpowiednio dobrane ćwiczenia oddechowe i proste techniki medytacyjne zamieniły się dla nich w świetną zabawę.

Kiszonki i fermentacja

Warsztat z kiszonek i fermentacji, które odbyły się w Akademii SPOT. to EAT, były okazją do zgłębienia tajników naturalnego przetwarzania żywności. Uczestnicy mogli zanurzyć się w kulturze dawnych metod konserwowania żywności, które od wieków były częścią domowego rzemiosła. Fermentacja i kiszenie to nie tylko sposób na zachowanie sezonowych smaków, ale przypomnienie, że kiszonki, to coś więcej niż kulinarna technika – to kulturowe dziedzictwo, które możemy odkrywać na nowo i pielęgnować we własnych domach.

Gra miejska

Wildecka gra miejska „Powódź! Wilda pod wodą” przeniosła uczestników do burzliwego roku 1924, pozwalając im na przeżycie wydarzeń związanych z wylewem Warty. Wędrując po Wildzie, gracze mieli szansę odtworzyć historię zalanych ulic i zaangażowania mieszkańców oraz służb ratunkowych w działania pomocowe. Dzięki tej przygodzie uczestnicy mogli poznać fascynujące zakątki dzielnicy oraz ułożyć hasło, które było kluczem do zdobycia nagrody.

Wykład „Wielka Woda”

Wykład „Wielka Woda” prowadzony przez dr. Piotra Grzelczaka był istotnym elementem gry miejskiej, który zgromadził miłośników historii oraz uczestników wydarzenia. Celem tego spotkania było przybliżenie historii Wildy przez historyka, który dzięki barwnej narracji oraz przygotowanym materiałom i zapisom fotograficznym mógł wprowadzić uczestników w realia powodzi z 1924 roku. Słuchacze mogli poczuć atmosferę tamtych dni oraz lepiej zrozumieć skalę wydarzeń i zaangażowanie społeczności w zmagania z żywiołem.