Polskie Korki

Festiwalowi „Polskie wina i cydry” od 2017 roku towarzyszy konkurs winiarski „Polskie Korki”.

Jest to jedyny w Polsce konkurs oceniający tylko wina polskie
i przyznający jedynie trzy nagrody w każdej kategorii. Jury konkursu składa się z doświadczonych sommelierów oraz krytyków winiarskich
z Polski oraz z zagranicy.

2020 vol. 4

19/06/2020

JURY: Maciej Nowicki, Natalia Stankiewicz, Kamila Dzierżawska, Olga Surdyk, Daria Majchrzak, Adam Pawłowski, Łukasz Głowacki, Tomasz Prange-Barczyński, Patrycja Siwiec, Robert Dąbrowski, Monika Włosińska, Piotr Pietras, Izabella Iskierka, Wojciech Bońkowski, Maciej Sokołowski i Lechosław Olszewski (sekretarz jury), sędziowie techniczni: Krzysztof Królczyk (lider), Alicja Pawlicka, Izabela Piszczykiewicz, Katarzyna Puk, Jacek Grzegorzewski.

WINA MUSUJĄCE
Złoty korek: Winnica Gostchorze Riesling 2018
Srebrny korek: Winnica Przybysławice Pet-Nat 2019
Brązowy korek: Winnica Gostchorze GostArt 2018

WINA BIAŁE
Złoty Korek: Winnica Turnau Solaris 2019
Srebrny Korek: Winnica Bielawska Riesling 2019
Brązowy Korek: Winnica Turnau Seyval Blanc 2019

WINA BIAŁE Z PODWYŻSZONYM CUKREM
Złoty Korek: Winnica Turnau Hibernal 2018
Srebrny Korek: Winnica Marcinowice Riesling 2018
Brązowy Korek: Winnica Nadniemczańska Muscaris 2019

WINA RÓŻOWE
Złoty Korek: Winnica Nobilis Roselita Diva 2019
Srebrny Korek: Winnica Turnau Rose 2019
Brązowy Korek: Winnica Jadwiga Rondo Rose 2019

WINA CZERWONE
Złoty Korek: Winnica Turnau Pinot Noir 2018
Srebrny Korek: Winnica Zagardle Regent 2018
Brązowy Korek: Winnice Półtorak Pinot Noir 2019

WINA SŁODKIE
Złoty Korek: Winnica Golesz Polaris 2018
Srebrny Korek: Winnica Turnau Szlachetny Zbiór 2019
Brązowy Korek: Winnica Silesian Słodki Solaris 2019

WINA SPECJALNE
Złoty Korek: Winnica Saganum Hibernal Nobilis 2019
Srebrny Korek: Winnica Jakubów Yacobus Ornage 2019
Brązowy Korek: Winnica Saganum Sovinier 2018

 

2019 vol. 3

7/06/2019

Jury: Ewa Wieleżyńska, Katarzyna Olszewska, Monika Mozer, Karolina Nowosadzka, Daria Majchrzak, Patrycja Siwiec, Monika Włosińska, Maciej Nowicki (przewodniczący jury), Sławek Sochaj, Mariusz Kapczyński, Piotr Pietras, Łukasz Głowacki, Norbert Dudziński, Lechosław Olszewski (sekretarz jury). Sędziowie techniczni: Tomasz Kramer (lider), Krzysztof Królczyk, Marcin Piwko, Jacek Grzegorzewski.

Wina musujące
Złoty Korek: Dwór Sanna Johanniter 2016

Wina białe
Złoty Korek: Turnau Riesling 2018
Srebrny Korek: Silesian Souvignier Gris 2018
Brązowy Korek: Turnau Hibernal 2017

Wina Różowe
Złoty Korek: Turnau Rose 2017
Srebrny Korek: Słońce i Wiatr Rose 2018
Brązowy Korek: Płochoccy Vinifi 2018

Wina czerwone
Złoty Korek: Płochoccy Pinot Noir 2016
Srebrny Korek: Turnau Pinot Noir 2016
Brązowy Korek: Jaworek Pino-Re 2017

Wina słodkie
Złoty Korek: Turnau Lodowe 2017
Srebrny Korek: Turnau Szlachetny Zbiór 2017
Brązowy Korek: Jakubów Solaris 2018

Wina specjalne
Złoty Korek: Saganum Riesling/Johanniter 2017
Srebrny Korek: Silesian Roter Riesling 2018
Brązowy Korek: Dwór Sanna Młody Pomarańcz 2018

2018 vol. 2

17/06/2018

Jury: Maciej Nowicki, Adam Pawłowski, Andrzej Strzelczyk, Tomasz Prange-Barczyński, Patrycja Siwiec, Łukasz Głowacki, Katarzyna Olszewska, Tomasz Kramer, Mariusz Kapczyński, Sławomir Sochaj, Maciej Sokołowski, Klaudia Dyner.

Wina białe
Złoty Korek: Winnica Kojder Cuveé 2017
Srebrny Korek Winnice Wzgórz Trzebnickich Riesling 2015
Brązowy Korek Winnice Półtorak Cuveé 2016

Wina różowe
Złoty Korek: Winnica Miłosz Angelus 2017
Srebrny Korek: Winnica Nobilis Roselit Diva 2017
Brązowy Korek: Winnica Jakubów Rose 2016

Wina czerwone
Złoty Korek: Winnice Półtorak Cuveé 2016
Srebrny Korek: Winnica Hople Speciale 2015
Brązowy Korek: Winnice Wzgórz Trzebnickich Pinot Noir 2016

Wina specjalne
Złoty Korek: Winnica Goschorze Gostart 2016
Srebrny Korek: Winnica Turnau Hibernal 2016
Brązowy Korek: Winnica Jakubów Yacobus Sekt 2015

Wyróżnienia
Cydr Chyliczki Cydr Lodowy 2015
Winnica Jaworek Miodowe 2013

2017 vol. 1

24/06/2017

Jury: Ursula Heinzelmann, Maciej Nowicki (przewodniczący jury), Tomasz Prange-Barczyński, Łukasz Głowacki, Paweł Białęcki, Maciej Sokołowski, Hirotake Ikeda, Maciej Danielewicz, Mateusz Dobrzykowski, Tomasz Kramer, Szymon Maksymowicz (sędzia techniczny), Lechosław Olszewski (sekretarz jury).

Wina białe
Złoty Korek: Winnica Turnau Riesling 2016
Srebrny Korek: Winnica Turnau Solaris 2016
Brązowy Korek: Winnica Equus Kadryl 2016

Wina różowe
Złoty Korek: Winnica Płochockich Rosé 2016
Srebrny Korek: Winnica Turnau Rosé 2015
Brązowy Korek: Winnica Wielkopolska Rondo Rosé 2016

Wina czerwone
Złoty Korek: Winnice Wzgórz Trzebnickich Pinot Noir 2015
Srebrny Korek: Winnica Poraj Paczków Hople Testarossa 2015
Brązowy Korek: Winnica Nad Jarem Regelt 2016

Wina specjalne
Złoty Korek: Winnica Gostchorze Gostart 2015
Srebrny Korek: Winnica Zodiak Rak 2016
Brązowy Korek: Winnica Jakubów Solaris 2016