KORKI Z POLSKICH WIN VOL. 19: Winnica Nizio Naturals
WINO., portal Winicjatywa oraz pismo Ferment zapraszają na kolejne spotkanie, którego celem jest prezentacja różnych regionów produkcji wina w Polsce i pochodzących z nich najlepszych producentów. Przewodnikiem w tej podróży są sami winiarze, a moderatorem Maciej Nowicki. Spotkania mają charakter niezobowiązującej rozmowy połączonej z degustacją win oraz serów zagrodowych z danego regionu.
Gościem kolejnego spotkania piątego sezonu Korków będzie Karol Nizio. W Dworze Sanna nastąpiły w ostatnim roku znaczące zmiany związane z przejściem do gospodarowania opartego na zasadach biodynamiki. Powstanie ekosystemu łączącego ludzi, zwierzęta i rośliny, wpłynęło także na wytwarzane w winnicy wina. W czasie spotkania Karol nie tylko zaprezentuje nowy rocznik win oraz sery, ale także opowie, jak wygląda biodynamika w praktyce.
Lista degustowanych win:
Kosmiczny Pet-Nat 2020
Rumianek 2019
Krwawnik 2019
Mniszek 2018
Koń 2019
Koza 2019
Owca 2019
Niespodzianka z rocznika 2020
Winnica Nizio Naturals (wcześniej Winnica Dworu Sanna) została założona w 2012 roku przez małżeństwo Elżbietę i Dariusza Nizio. Położona jest w północno-zachodniej części Roztocza pośród wąwozów, łąk i lasów w Wierzchowiskach Drugich. Winnica znajduje się na wysokości 250 metrów n.p.m. na południowo-zachodnim i południowo-wschodnim stoku o nachyleniu około 35%. Dzisiaj obejmuje 8 ha, na których rosną: solaris, regent, seyval blanc, muscaris i johanniter oraz chardonnay, pinot noir i grüner veltliner (nowe nasadzenia). Wykorzystywane są one nie tylko tworzenia wyjątkowych win, ale i wielu eksperymentów winiarskich, za które odpowiada Karol Nizio. W winnicy powstają wina musujące, spokojne kupaże, jednoszczepowe edycje, ale także wina pomarańczowe lub takie, które trudno zaklasyfikować – wina białe macerowane na skórkach czerwonych winogron. W 2021 roku pojawiła się nowa marka – Nizio Naturals, która oddaje nie tylko biodynamiczne podejście do uprawy winorośli i winifikacji, ale także podkreśla stworzenie całego ekosystemu, w którym współżyją ze sobą ludzie, zwierzęta i rośliny (Nizio wytwarzają także sery i przetwory z własnych upraw). W konkursie „Polskie Korki” wino musujące Johanniter 2016 zdobyło „Złoty Korek”, a Młody Pomarańcz 2018 „Brązowy Korek” w kategorii win specjalnych.
Po degustacji będzie możliwość zakupu wybranych win w cenie producenta.
Kolejna edycja festiwalu Polskie wina vol. 9 odbędzie się 11 czerwca 2022 roku 🍷
W czasie pandemii Korki z polskich win zastąpiły transmisje online (e-Korków) dostępnych na profilu YouTube SPOT.
Członkom WINO. Klub przysługuje 10% rabatu – zapisy wino.klub@spot.poznan.pl
Maciej Nowicki

Maciej Nowicki
dziennikarz portalu Winicjatywa oraz pisma o winie Ferment; zaangażowany w promocję polskiego wina, od kilku lat prowadzi cykle degustacji i spotkań o polskim winie: „Korki z polskich win” oraz „E-korki z polskich win” (dostępne na kanale SPOT. w serwisie Youtube); przewodniczący jury konkursu winiarskiego „Polskie Korki” oraz współautor przewodnika „Polskie wina – przewodnik 2021”.
Cena:
zł / os.
Liczba miejsc:
Razem: