Alexa, jakie wino do kotleta?

Alexa, jakie wino do kotleta?

Ostatni rok nie był dla polskiego wina i branży winiarskiej czasem łatwym. Mimo że rynek wina wzrósł po raz kolejny, to jednak wielu winiarzy musiało – i wciąż musi – zmagać się z problemami codzienności, nie zaprzątając sobie głowy wizjami przyszłości. Jednocześnie jednak czas pandemii przyspieszył rozwój trendów, które w Polsce dopiero kiełkowały.

Portret polskiego wina

Portret polskiego wina

W autobiograficznej powieści A Portrait of the Artist as a Young Man Jemes Joyce opisał historię dojrzewania młodego człowieka zmagającego się z zaściankową rodziną, represyjną religią i anachronicznym nacjonalizmem.

Florencja: po dwóch stronach Arno

Florencja: po dwóch stronach Arno

Spostrzeżenie Pawła Muratowa piszącego sto lat temu o Florencji w „Obrazach Włoch” jako nieustannie zmieniającym twarz mieście, pozostaje aktualne do dzisiaj.

Wino naturalne, czyli jakie?

Wino naturalne, czyli jakie?

Jednym z fenomenów ostatnich lat jest rosnąca popularność win naturalnych. Przez wiele lat hołubione przez garstkę wtajemniczonych wyznawców, dzisiaj są obiektem westchnień nawet przeciętnych winomanów z całego świata.

Winne klimaty

Winne klimaty

Jeszcze kilka lat temu nikt nie mógłby przypuszczać, że najlepsze wina w Polsce będą powstawać z pinot noir, gamay, rieslinga czy chardonnay.

Berlin: Na, allet in Butta?

Berlin: Na, allet in Butta?

Wśród wielu powodów, aby odwiedzić stolicę Niemiec, zazwyczaj wspominało się o wystawach muzealnych, wydarzeniach kulturalnych i tętniącej nocnym życiem scenie klubowej, ale nigdy o gastronomii. Ta kojarzyła się z döner kebap, currywurst, piwem i być może jednym z bohaterów „Chef’s Table” – Timem Raue.

Lisbon Story A.D. 2019

Lisbon Story A.D. 2019

Mimo że niektóre zaułki Lizbony wciąż przypominają miejsca uchwycone przez Wima Wendersa w jego hipnotycznym filmie z 1994 roku, to dzisiaj miasto wydaje się być w zupełnie innej kondycji. Spacerując po krętych uliczkach licznych wzniesień wciąż napotyka się opuszczone kamienice, ale tuż obok także butikowe hotele i nowe restauracje.